Jedno z běžných onemocnění trávícího systému jsou žaludeční vředy. Nejčastěji postihují sliznici žaludku a dvanáctníku, vyskytují se i v jícnu či tenkém střevě. Laicky se jedná o zánět, který s kyselinou chlorovodíkovou (součást žaludečních šťáv a společně s enzymy slouží k trávení potravy) může způsobit toto vleklé onemocnění. Zdravá sliznice je totiž proti působení kyseliny chráněna vrstvou hlenu, pokud však dojde k jejímu narušení, žaludeční stěna se naleptá a vzniká vřed.
V dalším kroku jsou to bakterie, zejména Helicobacter pylori. Ty jsou schopny přežít v kyselém prostředí žaludku, vyvolat zánět a oslabit tak části sliznice. Ta se k tvorbě vředů následně stává náchylnější. Helicobacter pylori se vyskytuje až u poloviny české populace.
Žaludeční vředy vzniknou i vlivem některých léků, například Ibuprofenem či Ibalginem. Oslabují totiž také odolnost žaludeční stěny a ta je pak náchylnější ke vzniku onemocnění. Podobným výsledkem může končit i nadměrný stres, kouření či pravidelná konzumace alkoholu a samozřejmě špatné stravovací návyky.
Příznaky žaludečních vředů
- Tou nejjasnější je bolest. Patří k nejčastějším projevům onemocnění. Bolí vás v nadbřišku hlavně při jídle? Gratuluji, s největší pravděpodobností jste si „uhnali“ žaludeční vředy. Může Vás ale bolet těsně pod žebry v oblasti žaludku, to signalizuje vředy na dvanáctníku. Nepříjemnou bolest potom naopak cítíte nalačno a odeznívá s jídlem. Takto nemocní lidé proto tloustnou, snaží se totiž bolest utišit nějakým jídlem.
- Návaly kyselého a pálivého zpět do jícnu
- Pálení v jícnu
- Potřeba zvracet – někdy s příměsí krve
- Průjem
Žaludeční vředy mají 3 fáze:
- Nejdříve dochází k překyselení žaludku. Pacient cítí nepříjemné pálení žáhy. Na rentgenovém snímku však ještě není nic poznat.
- Objevují se pravidelné bolesti závislé na místě výskytu vředu. Na rentgenu je již patrný vřed.
- Ve stolici se začíná objevovat natrávená krev.
V každém případě je nutné vždy při podezření na vředy nebo přetrvávající bolesti navštívit lékaře. Prasklý vřed může vést k zánětu pobřišnice, zastavení činnosti střev, perforaci žaludku a vytékání obsahu do dutiny břišní. A to je začátek sepse organizmu, šoku, poruchy dýchání a následně smrti.
Co dělat při diagnostice vředů
- Konzumujte vhodné potraviny – jáhly a brambory. A to hlavně kvůli obsahu vitamínu C a zásadité povaze. Pomáhají také mandle. Posilujte přirozenou obranu sliznice a jezte potraviny, které jsou hlenotvorné – lněná semínka vyluhovaná ve vlažné vodě, gel z aloe vera.
- Dbejte na dostatek spánku a odpočinku. Dále pomůže pravidelné stravování ideálně v menších množstvích a vícekrát za den. Rozhodně byste neměli vynechávat snídani.
- Zbavte se léků dráždící žaludek.
- Důležitá je dieta a zřeknutí se některých potravin. Jakých?
- Kořeněné a aromatické potraviny.
- Káva a silný čaj – zkrátka všechny kofeinové nápoje a potraviny (včetně čokolády), které zvyšují tvorbu žaludečních kyselin. I bezkofeinová káva dráždí sliznici.
- Alkohol! – doporučuje se vyloučit hlavně bílé víno, které okyseluje žaludek a dráždí sliznici. Přípustné je pivo a malé, ale opravdu malé množství červeného vína.
- Cukry – slazená strava dokáže zvýšit kyselost žaludku za týden až o 20 %.
- Smažená jídla – hlavně pak na přepálených tucích!
- Ani sycené nápoje nejsou vhodné.
- Zjistěte si přítomnost Helicobacter pylori (třeba pomocí domácího testu) a v případě jejich přítomnosti se obraťte na ošetřujícího lékaře.
https://zdravi.euro.cz/leky/zaludecni-vredy-priznaky-lecba-dieta/
https://www.mastichashop.cz/zaludecni-vredy-jak-se-stravovat/