První pomoc pečujícím
Číslo projektu: CZ.03.02.02/00/22_014/0000441
Projekt je realizován díky podpoře v rámci Operačního programu Zaměstnanost plus z Evropského sociálního fondu
V rámci projektu je realizován systém komplexní podpory pro 160 neformálních pečujících o osoby závislé na péči, který obsahuje systém individuální podpory a péče o pečující formou osobních konzultací a tzv. odpojení. Rodinný průvodce v domácím prostředí rodiny identifikuje problémy s péčí, zpracuje Plán podpory a Plán života ve zdraví. Odborníci multidisciplinárního týmu poskytují odborné konzultace pečující osobě. Ta navíc získá Plán kombinované péče.
Realizace projektu je v období od 1. 7. 2023 do 30. 4. 2026. Nabídne opět služby lidem, kteří pečují o blízkého v domácím prostředí. Využít našich služeb mohou všichni pečující žijící na území hlavního města Prahy a Středočeského kraje. Všechny aktivity jsou zcela ZDARMA.
Hlavní cíl projektu:
je podpora neformálních pečujících tak, aby byli schopni zajistit kvalitní péči o osobu závislou na péči tak, aby mohla setrvat ve svém přirozeném prostředí.
Plnění cíle bude dosaženo naplněním následujících 3 dílčích cílů:
1) Posílení kompetencí a odbourání problémů souvisejících s péčí u min. 50 osob do konce realizace projektu v poměru min. 60% vyřešených potřeb avizovaných plánu podpory.
2) Podpora fungování min. 30 sítí kombinované péče u min. 30 osob tak, aby se přispělo k udržitelnosti neformální péče do konce projektu
3) Příprava na dožití ve zdraví u min. 35 osob do konce projektu tak, aby věděli, jaká opatření provést již preventivně. Vzniká tak prevence závislosti na systému a sekundární zdravotní prevenci.
Realizací projektu dojde k inovativní, individuální a především komplexní podpoře, která není v takovém rozsahu v ČR realizována.
Realizace projektu je postavena na níže uvedených klíčových aktivitách, které vedou ke komplexní podpoře neformálně pečujících.
KA 1 – Motivace a precizní diagnostika podpory
KA 2 – Individuální podpora rodinného průvodce
KA 3 – Prodloužení života ve zdraví
KA 4 – Odborné konzultace multidisciplinárního týmu
KA 5 – Znalostní (diseminační) workshopy
KA 6 – Podpora odlehčení nároků péče
Co mohou pečující od projektu očekávat?
Získají člověka, který se dokáže vcítit do pečujícího nebo rodiny v obtížné situaci a dlouhodobě pomáhá najít řešení v péči o blízkého.
V čem spočívá přístup Rodinného průvodce
V důsledném zjišťování potřeb pečujících, opečovávaných a celé rodiny s využitím znalostí a dovedností Rodinného průvodce, ale i na řešení dalších lidských potřeb, které mohou mít přímou či nepřímou souvislost s péčí o blízké. Rodinný průvodce řídí případ a společně s multidisciplinárním týmem předkládá pečujícím nový pohled na řešení nepříznivé sociální situace. Dlouhodobě pracuje s celou rodinou, kterých se péče dotýká.
- Pomáháte svým blízkým splnit jejich přání zůstat po zbytek života v domácím prostředí?
- Jste na začátku a rozhodujete se, jak pomoc zajistit?
- Víte, na jakou finanční podporu máte nárok?
- Dovedete si představit, co Vás čeká po propuštění Vašeho blízkého z nemocnice nebo léčebny dlouhodobě nemocných?
- Zaskočí Vás jejich nepřiměřené reakce?
- Ztrácí zájem o své koníčky?
- Dochází u nich ke změnám nálady a chování, uzavírají se do sebe?
- Mají problémy s udržováním chodu domácnosti?
- Vrací se neustále do minulosti?
Jestliže jste alespoň na jednu otázku odpověděli ano, je právě projekt První pomoc pečujícím určen Vám.
Neváhejte a kontaktujte nás – piště, volejte: